Kilka znaczących cech świata jest pogłębianie floty

Po pierwsze w ostatnich latach, światowy trend pogłębiarki floty statków ogólnie są duże. Od lutego 2016 koparki istniejącej floty z tonaż brutto statku średnia 2270.2 ton brutto, 28,4% od średniej tonaż 1768.2 ton brutto w 2005.

Po drugie, pogłębiarki koncentracji floty nie jest wysoki, dystrybucji jest bardzo pofragmentowany, właściciel portu i lokalny wykonawca pogłębiania.

Po trzecie pogłębiarki wymaga stosunkowo dużych aktualizacji potencjalnych. W ogóle, pogłębiarki ogólne demontażu okres około 35 lat. Obecnie świat jest pogłębianie floty, wiek powyżej 35 lat stary statek dotarł 766, istnieje duża aktualizacja potrzeb.

W chwili obecnej chiński właściciel posiada flotę pogłębiarki 289. Dla porównania w Chinach pogłębiania rynku specjalne, jest głównie regionalnych, pogłębiania w rejonie portu i śródlądowej pogłębiania świadczonych usług, mniej konkurencji ze sobą. Chociaż administracji żeglugi śródlądowej w różnych regionach w ostatnich latach zmienił się z Departamentu transportu w instytucji publicznych do przedsiębiorstw państwowych, również po oddzieleniu władze portu port authority i spółek operacyjnych portu, ale w Chinach pogłębiania rynku struktury nie zmienił wiele.